Sa dolaskom toplijeg vremena i ljetnih temperatura, potrošnja vode na području cijele Gračanice osjetno je porasla. Kako bi se obezbijedilo stabilno i kontinuirano vodosnabdijevanje za sve građane, nadležni apeluju na solidarnost i pametno trošenje pitke vode.
Uočeno je da se u mnogim naseljima voda troši nenamjenski – prvenstveno na punjenje privatnih bazena, zalijevanje vrtova i pranje dvorišta. Zbog ovakve pojačane potrošnje, sistem se suočava sa velikim opterećenjem, a u pojedinim višim zonama dolazi do pada pritiska u mreži, što direktno utiče na svakodnevni život naših sugrađana.
Situacija u MZ Gornja Orahovica
Kao primjer izazova sa kojima se vodovodni sistemi susreću na terenu, iz MZ Gornja Orahovica uputili su obavještenje svojim mještanima, koje prenosimo u cijelosti:
“Apel za korisnike vodovoda!
Ovim putem apelujemo na sve potrošače da racionalno troše vodu bez pretjeranog zalijevanja i punjenja bazena u narednom periodu!
Naime, u četvrtak smo bili bez struje i tada je došlo do pražnjenja bazena, i od tada pumpa radi bez prestanka, ali ne uspijeva napuniti bazen čak ni preko noći. Molimo Vas da malo pripazimo na potrošnju, kako ne bi došli u situaciju da pojedini korisnici ostanu bez vodosnabdijevanja ili da se desi kvar na pumpi.”
Sačuvajmo stabilnost sistema i tehničku ispravnost pumpi
Ovaj problem nije prisutan samo u Gornjoj Orahovici, već se slične situacije bilježe širom Gračanice i drugih MZ. Kada se voda povlači u velikim količinama odjednom, pumpe moraju raditi neprekidno kako bi dopunile rezervoare.
Konstantan rad pumpi bez pauze povećava rizik od tehničkih kvarova. Kako bismo izbjegli duže popravke i osigurali da tehnički sistemi rade bez smetnji, ključno je smanjiti trenutni pritisak na mrežu.
Kako možemo pomoći?
Rješenje ovog problema je u rukama svih nas. Malim promjenama u ponašanju možemo osigurati da svako domaćinstvo ima dovoljno vode:
-
Odložite punjenje bazena: Preporučuje se da se punjenje i dopunjavanje bazena obustavi dok se nivoi u rezervoarima ne stabilizuju.
-
Smanjite zalijevanje: Bašte i travnjake zalijevajte minimalno, po mogućnosti ne koristeći vodu iz vodovodne mreže.
-
Pokažimo solidarnost: Racionalnim korištenjem vode u nižim dijelovima naselja direktno omogućavamo da voda stigne i do naših komšija na višim parcelama.
Voda je zajednički resurs i samo odgovornim odnosom možemo održati sistem stabilnim tokom cijelog ljeta, bez potrebe za uvođenjem restrikcija. Budimo solidarni komšije i trošimo vodu savjesno!
