Društvo fizičara u FBiH bez sistemske podrške za odlazak učenika na velika takmičenja

0

Društvo fizičara u FBIH je nevladino  udruženje građana koje se trudi organizovati takmičenja iz fizike za osnovne i srednje škole, a ujedno pripremiti učenike za međunarodna takmičenja iz fizike, te nastoje unaprijediti položaj fizike na području FBiH

– Pored takmičenja organiziramo naučne konferencije, seminare za nastavnike i profesore fizike. Možemo reći da naše udruženje je po svom radu i aktivnost je i zapravo nasljednik nekadašnjeg Društva matematičara, fizičara i astronoma koje je prije rata bilo zaduženo za organizaciju takmičenja iz fizike. Tako da BiH ima veoma dugu tradiciju organizacije takmičenja na međunarodnom nivou pa čak i za vrijeme Jugoslavije – kaže nam Benjamin Fetić, predsjednik Društva fizičara FBiH.

Društvo fizičara FBiH se trenutno priprema za osmu Evropsku Olimpijadu iz fizike koja će se održati od 15. do 19. jula u Gruziji i 54. Međunarodnu olimpijadu iz fizike koja će se održati od 21.jula do 29.jula u Iranu. Kada su u pitanju pripreme koje uključuju izradu eksperimentalnih teorijskih zadataka one predstavljaju lakši dio u odnosu na pronalazak novca za pokrivanje troškova odlaska i učešća na olimpijadama.

– Obično pripreme traju mjesec dana, nekad i duže. Moram priznati da jeste pripremanje učenika lakši dio, dok je pronalazak novca za pokrivanje troškova učešća naših učesnika daleko teži problem. U Republici Srpskoj ovaj problem je sistemski riješen tako što Pedagoški zavod RS preuzima na sebe finansiranje učenika iz RS-a. Dok na nivou FBiH ne postoji nijedna institucija koja je preuzela na sebe da obezbijedi novac, tako da to nama u Društvu fizičara FBiH  predstavlja izazov da pronađemo novac i pokrijemo materijalne troškove učešća naših učenika na Međunarodnim olimpijadama – priča nam Benjamin Fetić.

Kako do novca za velika takmičenja?

Novac koji je potreban da se obezbijedi za učesnike i voditelje na Međunarodnoj olimpijadi su oko 20.000KM što uključuje avionske karte, plaćanje kotizacije i sitne putne troškove kao što su putno osiguranje, hrana i piće tokom putovanja.

– Najčešće se obraćamo kantonalnim ministarstvima obrazovanja, gradonačelnicima, ponekad i Vladi FBiH, Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke i drugim institucijama, ustanovama za koje smatramo da nam u tom trenutku mogu pomoći. Često imamo potrebe i da se obratimo privatnim kompanijama, iako one nisu baš voljne da finansiraju ove vrste aktivnosti. Zato što vjerojatno ne vide neku preveliku korist niti svoju promociju u tome da budu sponzori olimpijskog tima iz fizike. Ono što moram naglasiti da Tuzlanski kanton i Kanton Sarajevo uglavnom se odazovu našem dopisu i u potpunosti preuzmu finansiranje troškova za svoje učenike koji dolaze iz kantona. Kada su u pitanju drugi kantoni, u najboljem slučaju finansiraju samo dio troškova, a često podrška izostane. Tako da se za preostale troškove moramo sami snalaziti. Ranijih godina se znalo desiti da voditelji pokriju vlastitim novcem određeni dio troškova, jer nam je uvijek bio cilj da odemo na Olimpijade i da predstavimo državu u najboljem svjetlu – govori nam Benjamin Fetić.

Učesnici koji će ove godine predstavljati Bosnu i Hercegovinu na Međunarodnim olimpijadama su Nedim Begović i Filip Krištić.

Nedim Begović, učenik trećeg razreda na Koledžu ujedinjenog svijeta u Mostaru ove godine će učestvovati na Međunarodnoj olimpijadi iz fizike koja se održava u Iranu.

– Prije sam učestvovao na kantonalnim, federalnim i državnim takmičenjima, ali ovo je prvi put da učestvujem na jednom od zvaničnih internacionalnih takmičenja iz fizike – kaže nam Nedim Begović

Nedim ističe kako prvenstveno od takmičenja očekuje da nauči nove stvari o fizici, eksperimentima ili iskustvima ljudi koji se bave ovom naukom dugi niz godina.

Pored Nedima i Filip Krištić koji je učenik Druge gimnazije u Sarajevu će učestvovati na Međunarodnoj olimpijadi iz fizike IPHO (Interntaional Physics Olympiada) koja se ove godine održava u Ishafanu.

– Moje kolege  koji su iskusniji takmičari, mi uvijek kažu da oni upoznaju jako puno zanimljivih ljudi, da upoznaju djecu sličnih interesa,  da posjete znamenitosti i bude im interesantno u tom konceptu. Vjerujem da će biti jako lijepo, a što se rezultata tiče nadamo se najboljem – kaže nam Filip Krištić.

– Mogli bismo reći da zdrava konkurencija podstiče napredak, tek kada se poredite sa drugima znate do kojeg ste nivoa dobacili. Olimpijade znanja pomažu da se napravi objektivno poređenje između znanja učenika iz različitih država. Na taj način mi poredimo i obrazovne sisteme i nalazimo mane u samom obrazovnom sistemu. Ja vam mogu reći da je mana našeg obrazovnog sistema što učenici ne rade eksperimente tokom osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja – napominje Benjamin Fetić.

Medalje na međunarodnim takmičenjima

Prošle godine predstavnici Bosne i Hercegovine na ovim takmičenjima su osvojili dvije bronzane medalje i jednu pohvalu. Najuspješnija Međunarodna olimpijada je bila 2016. godine kada su osvojili dvije srebrne medalje. Jedan od tih srebrnih osvajanja medalje  je sada na doktoratu na Stanfordu u SAD-u.

Učesnici na ovogodišnjoj Međunarodnoj olimpijadi  Filip i Nedim poručuju svojim vršnjacima da iskoriste priliku za razvijanje svojih vještina, te da otkriju u čemu su najbolji jer to donosi smirenost.

Predsjednik  Društva fizičara FBiH Benjamin Fetić ističe kako se nada da  će mediji generalno posvetiti više pažnje promociji pozitivnim pričama, aktivnostima, koje nažalost zbog sveopće situacije budu zapostavljene u javnom prostoru.

– Ono za što se mi trudimo jeste da kroz promociju naših aktivnosti nekako podstiče i, stvaramo politiku prema institucijama da i one moraju nešto uraditi, a ne samo da mi koji volontiramo živimo od našeg entuzijazma za ovim- govori nam Benjamin Fetić

Ukoliko želite biti dio priče i pomoći našim fizičarima, to možete učiniti kontaktirajući ih na facebook stranici “Društvo fizičara u Federaciji Bosne i Hercegovine”./Abida Mulahusejnović/

(tuzlainfo.ba)

Share.

Comments are closed.