U srcu plodnog Stjepan Polja, ramazanski dani donose posebnu živost u džemat Stjepan Polje II. Iako se zvanično smatra mlađim džematom, njegova historija duboko je utkana u identitet ovog kraja, svjedočeći o decenijama truda, izgradnje i čuvanja vjerskih vrijednosti.

Od skromnog mekteba do samostalnog džemata

Sve do 1970. godine, ovaj dio naselja bio je u sastavu džemata Stjepan Polje I. Duhovni život tada se oslanjao na mekteb, koji je još davne 1924. godine sagradio Avdo ef. Avdić sa svojim vrijednim džematlijama. U tom skromnom objektu obavljali su se noćni namazi i čuvala iskra islama.

Nakon Avde efendije, imamsku dužnost je do 1958. godine obavljao Osman ef. Kahrimanović, a potom na scenu stupa Mahmut ef. Softić. Upravo pod njegovim vodstvom počinje ključno poglavlje – izgradnja džamije koja će postati simbol samostalnosti džemata.


Kontinuitet imamske službe

Završetkom džamije 1970. godine, džemat se odvaja i počinje funkcionisati samostalno. Kroz godine, džemat su vodili posvećeni alimi:

  • Mahmut ef. Softić: Ostao je na dužnosti cijeli svoj radni vijek, udarivši temelje modernom džematu.

  • Džemal ef. Softić: Naslijedio ga je 2000. godine, nastavljajući misiju očuvanja zajednice.

  • Ibrahim ef. Hadžiomerović: Današnji imam koji s džematskim odborom, na čelu s predsjednikom Adilom Avdićem, uspješno vodi ovaj kolektiv.


Obnova i modernizacija: Džemat koji raste

Džemat danas broji oko 380 članova i predstavlja primjer kako se domaćinskim odnosom čuva vakufska imovina. Nakon što je džamija pretrpjela teška oštećenja tokom agresije, džematlije nisu žalile truda ni sredstava za njenu potpunu rekonstrukciju.

U posljednjem periodu realizovan je niz značajnih projekata:

  1. Temeljna rekonstrukcija džamije.

  2. Izgradnja pratećih objekata: Moderna gasulhana i funkcionalna abdesthana s mokrim čvorom.

  3. Mektebska učionica: Veoma dobro opremljen prostor koji je srce vjerske pouke.

  4. Vakufska kuća: Objekat na kojem su izvršene značajne i skupe intervencije kako bi zadovoljio savremene potrebe.

Vakufska imovina i mezarja

Poseban ponos džemata je oko 40 dunuma kvalitetne vakufske zemlje, što predstavlja ogroman potencijal i sigurnost za buduće generacije. Uz to, džemat brine o tri lijepo uređena mezarja, dok je u pripremi i otvaranje četvrtog, čime se dugoročno rješavaju potrebe džematlija.

Mekteb kao prioritet: Rezultati mektebske nastave su na zapaženom nivou, što je najbolja garancija da će ramazani u Stjepan Polju II i u decenijama koje dolaze biti ispunjeni mladošću i znanjem.

Share.
Exit mobile version