Svake srijede ispred Osman-kapetanove medrese u Gračanici, započinje jedna posebna priča. Nije to priča iz historijskih knjiga, niti iz romana o herojima. To je priča o životu, prijateljstvu i neizbrisivoj ljubavi prema profesiji koja se zove prosvjeta. To je priča o grupi gračaničkih učiteljica koje su svoj radni vijek posvetile širenju znanja i mudrosti, a sada, u zasluženoj penziji, održavaju tradiciju koja je postala dio njihove sedmične rutine – srijedom na kafi.
Njihovi su koraci nekada odzvanjali školskim hodnicima, a njihovi glasovi ispunjavali učionice. Godinama su strpljivo objašnjavale jednačine, čitale poeziju i učile djecu da sanjaju. Svaka od njih u sjećanju nosi stotine generacija učenika, stotine onih “aha” trenutaka kada bi neko dijete shvatilo novu lekciju. Danas su te uspomene teme njihovih razgovora uz tople šolje kahve, pomiješane s pričama o unucima, vijestima iz grada i, naravno, s analizom onoga što se promijenilo u školstvu.
Gledajući ih kako sjede, sa osmijesima na licima i energijom koja je i dalje zarazna, čovjek lako shvati da penzija nije kraj njihovog poziva. One i dalje uče – uče jedna od druge. Dijele iskustva, savjete, brige i radosti. Njihov susret je mala, ali moćna lekcija o tome kako se grade mostovi među ljudima i kako se čuvaju uspomene. One su živi dokaz da se prosvjetni rad ne završava s posljednjim zvonom niti s posljednjim radnim danom. On živi u srcima onih koji su ga voljeli.
U svijetu punom “crnjaka” i loših vijesti, ova priča je tračak svjetla. To je priča o tome kako ljepota i dobrota opstaju u malim, iskrenim ritualima. Svakom šoljicom kahve, one ne samo da uživaju u penzionerskim danima, već i šalju poruku da su znanje, zajedništvo i prijateljstvo vrijednosti koje nikada ne blijede. One su Gračaničke dame koje nas srijedom podsjećaju da je najljepši dio života u malim stvarima i da je najveće bogatstvo ono što ostavimo u srcima drugih.

