Stanovnici Mjesne zajednice Donja Lohinja suočavaju se sa potpunim prekidom u vodosnabdijevanju nakon čina vandalizma koji se dogodio protekle noći. Naime, objekat lokalnog izvorišta i pumpnog sistema divljački je obijen i uništen, zbog čega je cijelo naselje ostalo bez vode.

Ovim povodom oglasio se predsjednik Vijeća mjesne zajednice Donja Lohinja, Mersed Šestan, koji je mještanima uputio hitno obavještenje i pojasnio hronologiju ovog nemilog događaja.

Nasilno obijanje i velika materijalna šteta

Problemi su započeli nakon redovnog obilaska majstora zaduženih za održavanje mreže. Tokom kasnih večernjih sati, nepoznati počinioci su nasilno upali u objekat izvorišta.

Prema informacijama iz Vijeća MZ, vandalizmom je pričinjena veća materijalna šteta na samom objektu, pratećim instalacijama i elektro-ormarima, što je dovelo do prisilnog zaustavljanja pumpnih sistema koji napajaju cijelu mrežu.

Slučaj je odmah prijavljen policijskim organima. Nadležni u Mjesnoj zajednici ističu kako očekuju brzu reakciju institucija.

“Slučaj je prijavljen policiji i očekujemo brzu reakciju nadležnih organa, kao i provođenje svih potrebnih istražnih radnji radi otkrivanja i procesuiranja odgovornih”, navodi se u zvaničnom saopštenju koje potpisuje Vijeće MZ Donja Lohinja.

Ekipe majstora su u stanju pripravnosti i čekaju završetak policijskog uviđaja kako bi odmah pristupili sanaciji uništenih elektro-instalacija i pokušali što prije normalizovati snabdijevanje vodom.

Apel građanima: Smanjite potrošnju na minimum!

S obzirom na to da je sistem u potpunosti izbačen iz funkcije, stabilizacija mreže će zahtijevati vrijeme i zajednički napor svih mještana. Iz Vijeća MZ apeluju na solidarnost i odgovornost u narednim danima.

“Molimo sve korisnike da u naredna dva dana potrošnju vode svedu na minimum i da vodu koriste isključivo za osnovne potrebe, bez nepotrebnog rasipanja. Na taj način ćemo zajedno doprinijeti da se sistem što prije stabilizuje i da svi korisnici ponovo imaju uredno vodosnabdijevanje”, poručili su iz Donje Lohinje, zahvalivši se svim građanima na iskazanom razumijevanju, strpljenju i saradnji u ovim vanrednim okolnostima.

Share.
Exit mobile version